Stare indyjskie przysłowie mówi:

„Jeśli chcesz wiedzieć, jakie Twoje ciało będzie jutro, przyjrzyj się swoim nim myślom o nim dzisiaj. Odpowiedz sobie na ważne pytanie, jak o nie dbasz, czy wiesz, czego potrzebuje, by mogło sprostać zadaniom, jakie przed nim stawiasz ”

 

Większość z nas przynajmniej raz w życiu doświadczyło jakieś diety-czy to ze względów zdrowotnych, estetycznych, czy związanych z przekonaniami lub czystą ciekawością.

Są też takie osoby, które całe życie zmagają się z nadmiernymi kg i podejmują co raz to  próby przejścia na kolejną, tym razem już naprawdę skuteczną dietę.

Często zmęczeni doświadczeniami, które nie przyniosły oczekiwanego efektu, padamy ‘ofiarami’ efektu jojo a co za tym idzie, obniżonego nastroju i samooceny. Dopada nas uczucie beznadziejności i bezsensowności. Szukamy pocieszenia w jedzeniu.

Nasz stosunek do odżywiania kształtują także nasze nawyki żywieniowe i reakcje emocjonalne.

Reakcja indywidualna na żywność nie jest taka sama u każdego z nas, stąd osoby prowadzące podobny tryb życia, spożywające podobne produkty i ilości pożywienia, reagują na nie w inny sposób.

Jak w takim razie skomponować dla siebie zestaw idealny? Jak dobierać produkty, które poza walorami smakowymi i ich zdrowym zbilansowaniem w ogólnym tego słowa rozumieniu, będą 'pracowały’ na nasze zdrowie i naszą przyszłość?

Skąd mamy pewność, że to mleko kupowane w sklepie ekologicznym od zrelaksowanej krowy, czy chlebek wypiekany metodą naturalną faktycznie da nam lepsze zdrowie i samopoczucie? A co, jeśli mimo najlepszych źródeł pochodzenia produktów spożywczych, doprowadzamy nasz organizm do powolnej destrukcji?

Mocne słowa-prawda?

Na szczęście medycyna przychodzi nam z pomocą-nie farmakologia, a właściwe diagnozowanie i prewencja zdrowia.

Osobiście uważam, że to nasza przyszłość, choć prawda znana od tysiącleci, a mimo to, rynek farmaceutyków i najróżniejszych suplementów jest tak potężny, że wyparł to co, oczywiste, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Choć nie odnaleziono jeszcze tzw ‘genu otyłości’, któremu można by przypisać odpowiedzialność za nadmierną masę ciała, genetyka jednak pozwala zrozumieć wiele istotnych aspektów funkcjonowania organizmu.

Testy genetyczne pozwalają nam określić nasze indywidualne zapotrzebowanie na podaż makroskładników, metabolizm poszczególnych witamin (ich niedobory prowadzą do zaburzeń metabolicznych), nietolerancje pokarmowe na poziome genotypu, a w konsekwencji wrodzone predyspozycje do zachorowań na choroby dietozależne.

Testy uwzględniają także podłoże genetyczne zachowań trudnych do uchwycenia, nie zawsze świadomych.

Dzięki temu można zauważyć, czy dla jednej osoby wskazany i bardziej skuteczny będzie niskokaloryczny plan żywieniowy rozciągnięty w czasie, czy lepszym rozwiązaniem będzie krótka, ale bardzo restrykcyjna dieta. Niektóre osoby mają tendencje do nadwagi, ale łatwo im zgubić nadmierne kg intensyfikując aktywność fizyczną. Inni borykają się z łatwo powracającymi kg, dla kolejnych natomiast trudność stanowi przybranie na wadze.

Wszystkie te informacje, stanowią zasadnicze wsparcie w personalizacji sposobu odżywiania i utrzymania właściwej sylwetki, zdrowia i dobrego samopoczucia.

 

Więcej informacji na temat testów genetycznych znajdziesz tu: