Żyjemy w czasach, kiedy wszystko chcemy mieć na wczoraj. Media karmią nas z każdej strony obietnicami, że możemy mieć wszystko i to bez najmniejszego wysiłku.

Kiedy natomiast nie dostajemy tego, czego chcieliśmy, jesteśmy zniecierpliwieni –  nie ma obiecanej, natychmiastowej nagrody.

Naucz się cierpliwości

Nie da się osiągnąć szybko gratyfikacji z pracy, nie da się szybko zakochać i stworzyć udanego związku, nie da się szybko zaprzyjaźnić i w końcu… nie da się szybko schudnąć, tylko dlatego, że tego chcemy.

Spadek wagi w krótkim czasie – to dla tej obietnicy ulegamy pokusie wypróbowania diety cud. Perspektywa przemęczenia się kilkunastu dni wydaje się łatwiejsza, niż zmiana sposobu odżywiania, na którego rezultaty trzeba poczekać (ale tylko one gwarantują TRWAŁY efekt).

Niestety, gdyby to było takie proste, rynek suplementów i kolejnych publikacji dotyczących przełomowych odkryć w dziedzinie odchudzania, komercyjnych, gotowych diet batonikowych czy pudełkowych 1000 kalorii, rok rocznie nie odnotowywałby milionowych zysków.

Będąc na diecie, kiedy masa ciała spada, zadowoleni z efektów przymykamy oko na uczucie senności czy przemęczenia. Próbujemy różnymi sposobami zabić głód, aby tylko wytrwać jeszcze dzień czy dwa. Jednak po pewnym czasie od zakończenia diety nasz wynik wynosi średnio 3 kilogramy…WIĘCEJ niż waga, z którą zaczynaliśmy.

W przeciągu 7 czy 14 dni tracimy w większości wodę i oczywiście SPALAMY tkankę, ale MIĘŚNIOWĄ.

Dzieje się to dlatego, ponieważ zwykle podejmując decyzję o odchudzaniu, zaczynamy drastycznie ograniczać jedzenie. Przy zmniejszonych racjach pokarmowych, znacznie obniżonych wartościach składników odżywczych,  nie jesteśmy w stanie odpowiednio zabezpieczyć tkanki mięśniowej.

Jednak może niektóre cudowne diety mają jakieś pozytywne aspekty, których wykorzystanie pomoże uzyskać TRWAŁE rezultaty?

W moim wpisie „Przegląd najpopularniejszych diet – zalety i wady” biorę na tapetę kilka najbardziej popularnych diet i się z nimi rozprawiam. 🙂