Zmiana sposobu odżywiania na zdrowszy i bardziej wartościowy, nie jest wcale taka prosta. Szczególnie jeśli do ogarnięcia masz dwójkę dzieci, psa, pracę i życie towarzyskie. Żeby zacząć zmieniać swój jadłospis, warto zacząć planować swoje posiłki. Jednak jak znaleźć na to czas i jak robić to tak, żeby zacząć dostrzegać efekty bez spędzania kilkunastu godzin w kuchni? W praktyce niestety często kończy się na tym, że w ścisłym planie wytrzymujemy tylko kilka dni, a potem wszystko nagle zaczyna się rozpadać – zajmuje to zbyt dużo czasu, wypada nam coś, co uniemożliwia przygotowania danego posiłku konkretnego dnia i w efekcie jemy coś przypadkowego i nie do końca zdrowego.
Na szczęście nie musi to tak wyglądać. 🙂 Mam dla Ciebie kilka rad, które ułożyłam na podstawie moich własnych doświadczeń i doświadczeń osób, z którymi pracuję, by pomogły Ci zacząć skutecznie planować posiłki i zacząć wprowadzać zdrowe nawyki w życie. Zaczynamy! 🙂
1. Nie bądź zbyt ambitna
Chcesz by każdego dnia na Twoim talerzy pojawiała się nowa, ciekawa potrawa? W poniedziałek planujesz szparagi? We wtorek pstrąga, a w środę chcesz przygotować dla siebie i rodziny potrawę z krewetek, której jeszcze nigdy nie robiłaś? Brzmi wspaniale, ale gwarantuję Ci, że z takim jadłospisem nie wytrzymasz dłużej niż kilka dni. Dlaczego? Po pierwsze, stan Twojego portfela zostanie mocno nadszarpnięty, a po drugie, codziennie będziesz spędzać w kuchni przynajmniej kilka godzin, a chyba żadna z nas, przy tak dużym natłoku obowiązków, po prostu nie może sobie na to pozwolić.
Urozmaicona dieta nie znaczy, że codziennie musisz jeść coś innego. Nic się nie stanie, jeśli dwa dni z rzędu zjesz ten sam obiad albo śniadanie, a co drugi dzień na Twoim talerzu pojawi się ten sam podwieczorek. Lubisz urozmaicone jedzenie? Możesz zmieniać przy każdej okazji jakiś jeden składnik, np. śniadaniową owsiankę przygotowuj przez kilka dni, ale z innymi owocami i dodatkami.
2. Bądź minimalistką
Chcesz mieć wszystko pod kontrolą i przygotowywać posiłki na cały tydzień np. w poniedziałek? Jeśli nie planujesz ich mrozić albo wekować, jest to trochę nierealistyczny plan. Przecież plany w ciągu tygodnia się zmieniają – ktoś zaprosi cię na obiad czy kolację, lub po prostu będziesz miała ochotę zjeść coś zupełnie innego niż przygotowałaś. Niestety ryzyko, że jedzenie się zmarnuje, nie pozwoli Ci na czerpanie przyjemności z tych spontanicznych zmian.
Co zatem robić? Przygotowuj posiłki maksymalnie na 3 dni. Na gotowanie będziesz musiał poświęcić 2-3 wieczory w tygodniu, ale przynajmniej nie będziesz marnować jedzenia i dasz sobie możliwość zmiany harmonogramu tygodnia.
3. Nie bądź impulsywna
Wchodzisz do sklepu, kupujesz ogromną ilość rzeczy i masz nadzieję, że w domu natchnie Cię, jakie dania z nich zrobić, a gdy przychodzi co do czego orientujesz się, że nic do siebie nie pasuje? No cóż, jak już pewnie wiesz, nie da się przygotowywać posiłków bez ich planowania.
Zamiast podejmować impulsywne decyzje w sklepie, już wcześniej pomyśl nad tym, co możesz przygotować, znajdź przepis w Internecie lub książce kucharskiej i na jego podstawie przygotuje listę zakupów. Możesz też, tak jak pisałam w poprzednim punkcie, przygotować sobie takie menu na 3 dni. Dzięki temu, nie kupisz niepotrzebnych rzeczy i nie stracisz ani czasu, ani pieniędzy. Pamiętaj, nie bój się powielania potraw i składników – jedzenie kilka dni z rzędu podobnych rzeczy, wcale nie musi być nudne.
4. Nie zaczynaj co poniedziałek od początku
Przed rozpoczęciem każdego tygodnia siadasz przed komputerem w poszukiwaniu nowych przepisów i chcesz stworzyć kolejny jadłospis od początku? Brzmi intrygująco, ale moim zdaniem to duża starta czasu. Dlaczego, by nie skorzystać z tego, co już wypracowałaś w poprzednich tygodniach?
Spisuj przepisy, której Ci się sprawdziły, dzięki czemu łatwo znajdziesz coś, co lubisz i szybko zainspirujesz się do przygotowania kolejnego posiłku. Pamiętaj też, że warto testować nowe przepisy, ale w rozsądnych proporcjach – wybierz co tydzień jeden, dwa nowe dania, a resztę wypełnij tymi już sprawdzonymi. Oszczędzisz sporo czasu i przygotowywanie jadłospisu pójdzie Ci dużo sprawniej. Możesz spróbować też stworzyć swój własny schemat, np. w każdy poniedziałek jedz na śniadanie owsiankę, co wtorek na obiad jakieś danie z makaronem, a na każde drugie śniadanie pij smoothie. Bardzo ułatwi Ci to tworzenie cotygodniowego jadłospisu.
Planowanie ma ułatwiać Ci życie, a nie utrudniać!
Jedną z głównych zasad skutecznego planowania jest to, że ma ono ułatwiać Ci życie, a nie przeszkadzać w nim. Jeśli wyrobisz sobie samodzielnie swój własny system zobaczysz, że właściwe przygotowanie posiłków pomoże Ci w utrzymaniu zdrowej diety, a planowanie stanie się dla Ciebie pomocą, a nie przykrym obowiązkiem. Jeśli mimo wielu prób nie jesteś w stanie sobie z tym poradzić, napisz do mnie, razem znajdziemy idealny dla Ciebie system wprowadzania zdrowej diety w życie.